81 rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.

19 kwietnia 2024 roku w 81 rocznicę powstania w getcie warszawskim w ramach akcji społeczno-edukacyjnej ,,Żonkile” podejmujemy temat pamięci. Zastanawiamy się, co pamięć współcześnie oznacza i jakie zadanie do wykonania zostawiają nam ostatni świadkowie Zagłady.

Podczas Obchodów rocznicy powstania w getcie warszawskim łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach ukrywających się w ruinach getta cywilach.

Już kolejny raz nasza szkoła włączyła się w akcję społeczno - edukacyjną ,,Żonkile'' organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas uroczystego apelu został wyświetlony film ,,Zdążyć przed Panem Bogiem” którego bohaterem jest Marek Edelman ostatni żydowski przywódca powstania w getcie warszawskim. W tym roku upamiętniając rocznicę powstania w getcie przybliżyliśmy naszym uczniom dzieje ozorkowskiego getta prezentując zdjęcia z tamtego okresu oraz informacje zawarte w prezentacji multimedialnej mówiącej o tamtych wydarzeniach.

Informacje oraz zaprezentowany film, jak co roku wzbudziły w nas wielkie emocje i poruszenie.

"Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i Wasz udział w akcji Żonkile. W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim pokażmy, że łączy nas pamięć" – mówi aktorka Agnieszka Grochowska ambasadorka tegorocznej akcji ,,Żonkile”.

Żółty żonkil to znak, że łączy nas pamięć o bohaterkach i bohaterach powstania, Symbol ten jest wyrazem pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo

ŁACZY NAS PAMIĘĆ

Organizatorzy: Joanna Mikołajczyk, Iwona Włodarczyk, Dorota Żarczyńska