Zespół Szkół Specjalnych w Ozorkowie

Zespół Szkół Specjalnych w Ozorkowie

95-035, Ozorków

ul. T. Kościuszki 27

tel. 42 718 93 51

Polskie społeczeństwo obywatelskie wobec zagrożenia pandemią. Postawy i działania, zagrożenia i ceny.

Polskie społeczeństwo obywatelskie wobec zagrożenia pandemią.

Postawy i działania, zagrożenia i  ceny.

 

Społeczeństwo obywatelskiespołeczeństwo charakteryzujące się aktywnością i zdolnością do samoorganizacji oraz określania i osiągania wyznaczonych celów bez impulsu ze strony władzy państwowej. Społeczeństwo obywatelskie potrafi działać niezależnie od instytucji państwowych.

Społeczeństwo obywatelskie to rodzaj społeczeństwa demokratycznego, w którym obywatele świadomie uczestniczą w życiu publicznym, są aktywni  i odpowiedzialni oraz posiadają zdolność samoorganizacji.

Powyższe definicje odnoszą się moim zdaniem także do społeczeństwa polskiego. Przeżywamy obecnie pandemię koronawirusa.  Z jednej strony mamy bardzo aktywne władze i różnego rodzaju zarządzenia i rozporządzenia, które mają chronić obywateli naszego kraju przed zachorowaniem, a z drugiej strony postawy ze strony społeczeństwa. Na tle innych krajów społeczeństwo obywatelskie w Polsce wykazuje się dużą dojrzałością. Zarządzenia władz są według informacji podawanych przez rząd w ponad 99% przypadków respektowane. Większość społeczności przestrzega zakazu zgromadzeń, odwołano wiele imprez kulturalnych, sportowych, ogranicza się do minimum nawet zgromadzenia o charakterze liturgicznym. Ulice nasze i place opustoszały, prawie nie widać na nich ludzi. Wprowadzona zasada: „pozostań    w domu”, zasadniczo została przyjęta i jest respektowana.

Jednak nigdy nie jest idealnie. Nie wszyscy obywatele naszego kraju respektują zarządzenia. Ciągle słyszymy informacje o niepotrzebnym tłoku w sklepach, gdzie ludzie gromadzą się robiąc zbędne zapasy, widzimy filmy ze spacerującymi po lesie całymi tłumami ludzi itp. Demokracja skutkuje tym, że obywatel, czując się wolny, często postępuje wbrew zasadom, lekceważąc życie i zdrowie własne i innych.

Na uwagę zasługuje jednak bardzo pozytywna postawa większości społeczeństwa. Ludzie nie tylko starają się pozostać w domach unikając zgromadzeń, ale także organizują się, by pomagać innym. Na uwagę zasługuje inicjatywa polegająca na robieniu zakupów dla ludzi z grupy szczególnego ryzyka. Ludzie, często ludzie młodzi, organizują się w grupy, starają się docierać do osób starszych, czy też ludzi w kwarantannie, aby dostarczać im najbardziej potrzebny produkty.

Piękne inicjatywy podejmowane oddolnie, to także wpłaty konkretnych sum pieniędzy przeznaczone na walkę z koronawirusem. Słyszymy często o ludziach estrady, sportu itp., którzy na ten cel, z własnej inicjatywy potrafią przeznaczać całkiem spore kwoty.

Są także ludzie, którzy z własnej inicjatywy organizują materiały potrzebne do wyrobu maseczek ochronnych, czy kombinezonów. Inni z kolei, nieodpłatnie te jakże potrzebne rzeczy wytwarzają. Słyszymy o krawcowych, które odpowiadając na potrzeby ludzi, same podejmują się szycia maseczek i rozdają je za darmo.

Z drugiej strony można jednak usłyszeć także o postawach negatywnych. Jako przykład powiedzmy choćby o ludziach, którzy wykupili zwyczajne maseczki stosowane na budowie i wykorzystując okazje sprzedają je teraz po bardzo wygórowanych cenach, jako maseczki mające rzekomo chronić przed koronawirusem. Słyszymy także o ludziach, wykupujących środki dezynfekujące na stacjach Orlenu za niecałe 50 zł, by je następnie odsprzedać za znacznie wyższą cenę. Widzimy także straszny wzrost cen niektórych produktów.  A także to, co zostało już napisane powyżej: pojawia się nieodpowiedzialność, lekkomyślność, egoizm, nieprzestrzeganie kwarantanny, nieinformowanie służb medycznych o swoim stanie zdrowie, masowe wykupywanie produktów spożywczych i ich wyrzucanie do śmieci  itp.

Podsumowując, można powiedzieć, że mimo nielicznych w sumie przykładów negatywnych, społeczeństwo obywatelskie w Polsce wykazuje się sporą dojrzałością i odpowiedzialnością. Udowadniają to liczne inicjatywy społeczne, o których w tej pracy wspomniano.  Można więc powiedzieć, że generalnie polskie społeczeństwo obywatelskie zdaje egzamin w obliczu pandemii. Nie przeczy temu wspomniany tutaj margines zachowani negatywnych, który jest stosunkowo mały.

Autor: Jacek Olaszczyk