Zespół Szkół Specjalnych w Ozorkowie

Zespół Szkół Specjalnych w Ozorkowie

95-035, Ozorków

ul. T. Kościuszki 27

tel. 42 718 93 51

Światowy Dzień Ziemi 2024

Dzień Ziemi, to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Obchody organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, a organizatorzy ze wszystkich krajów od wielu lat skupieni są w Earth Day Network, z siedzibą w Waszyngtonie. Ponad miliard osób rokrocznie uczestniczy w wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi. Od 1990 roku Dzień Ziemi obchodzony jest również w Polsce. Głównym zadaniem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego, a zdrowiem i życiem jej mieszkańców.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi odbywały się pod hasłem „Planeta kontra tworzywa sztuczne”, czyli poświęcony był podnoszeniu świadomości społecznej na temat szkodliwości tworzyw sztucznych dla zdrowia ludzi i różnorodności biologicznej.

Dla przykładu: foliówka porzucona w lesie czy na ulicy rozkłada się od 100 do 500 lat. Wnika w glebę i przenika do wód podziemnych. Staje się cichym trucicielem nas wszystkich przez wiele lat. To już nie tylko problem estetyczny. Często zużyte plastikowe torby i opakowania pozostawione w lesie, stanowią pułapki dla drobnych zwierząt, które wabione są resztkami pokarmów i napoi.

Akcja Światowego Dnia Ziemi w Zespole Szkół Specjalnych w Ozorkowie odbyła się 22 kwietnia 2024 r. Uczniowie oprócz przypomnienia historii obchodzenia tego dnia w Polsce i na świecie, poznali główne cele, które przyświecały idei obchodów w tym roku.

Dzień ten rozpoczęli od obejrzenia filmu edukacyjnego „Śmieci w lesie” oraz wykonaniu kilku zadań według materiałów edukacyjnych opracowanych przez Fundację Nasza Ziemia. Następnie, jak co roku w czasie Dnia Ziemi grupa uczniów wraz z opiekunami sprzątała pobliską okolicę. Niestety sprzątane rejony były zaśmiecone - uczniowie uzbierali kilka worków śmieci, głównie plastikowych opakowań i butelek.

Z danych statystycznych wynika, że tylko 8 proc. używanego przez nas plastiku jest poddawane recyklingowi. Rocznie na świecie porzucamy od 500 mld do jednego biliona reklamówek. Te, które trafiają w ciągu roku na polskie wysypiska, ważą ok. 55 tysięcy ton. Większość z nich nie jest poddawana recyklingowi. Zamiast tego jest porzucana, a duża część tej masy trafia do wód. Następstwem jest stopniowe rozdrabnianie plastiku aż do formy tzw. mikroplastiku, który jest tak powszechny, że znajduje się już nawet w naszym jedzeniu. Dosłownie jemy plastik, który wcześniej wyrzuciliśmy.

Co może zrobić każdy z nas, by zmniejszyć ilość zużytego plastiku:

- Zakupy pakuj we własną torbę wielokrotnego użytku;

- Nie korzystaj z torebek foliowych;

- Używaj bidonu na wodę;

- Napoje pij z własnego kubka;

- Zrezygnuj z plastikowych słomek i sztućców;

- Jedzenie do szkoły zabieraj w pudełkach wielokrotnego użytku – „śniadaniówkach”;

- W miarę możliwości nie kupuj odzieży wykonanej ze sztucznych materiałów (poliester, nylon, itp.).

Wszyscy korzystamy z tego, co daje nam nasza planeta: wody, powietrza, roślin, lasów. Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, dlatego wszyscy musimy troszczyć się o środowisko naturalne. Ta idea, od wielu lat łączy ludzi na całym świecie, niezależnie od narodowości, wyznania czy wieku i przypominana jest wszystkim podczas obchodów Dnia Ziemi.

 

Autor: Marzena Cebulska.