Międzynarodowy Dzień Matematyki.

Dzień Matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Kierowany jest do wszystkich – głównie do tych, którzy nie lubią tego przedmiotu. Z okazji tego dnia obchodzonego w tym roku 14 marca, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Ozorkowie mieli okazję do czerpania radości z matematyki poprzez udział w rozwiązywaniu matematycznych łamigłówek, quizów i zagadek. Zadania nie wymagały wybitnej wiedzy matematycznej – wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy.

Matematyka jest wszędzie. Towarzyszy nam na każdym kroku, we wszystkich dziedzinach życia: transporcie i komunikacji, planowaniu systemów opieki zdrowotnej i systemów wyborczych, mechanizmów gospodarczych i społecznych, przewidywaniu zjawisk przyrodniczych i klęsk żywiołowych. Stanowi inspirację dla artystów i muzyków, jest podstawą opracowywania gier strategicznych. Jest niezbędna w budżetowaniu. Zawsze stanowiła podstawę technik geolokacyjnych, począwszy od dawnych nawigacji według gwiazd, po współczesne GPSy. Jest podstawą oprogramowania współczesnych smartfonów i wykorzystuje się ją do tworzenia realistycznych animacji filmowych. Matematyka wykorzystywana jest niemal we wszystkich zawodach: przez budowniczych, farmerów, sklepikarzy, rzemieślników i sportowców.

Możliwości matematyki są wykorzystywane w rozwiązywaniu nowych pojawiających się wyzwań w dziedzinach takich jak sztuczna inteligencja, zmiany klimatyczne, energetyka oraz zrównoważony rozwój, nie mówiąc o jakości życia, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.

Lekcje matematyki tego dnia upłynęły bardzo szybko w atmosferze zabawy, kreatywności i logicznego myślenia. Szkoda, że taki dzień jest obchodzony tylko raz w roku.

Autor: Marzena Cebulska, Dorota Żarczyńska